Cyfrowe rzutniki tekstów

Wielofunkcyjny Rzutnik Tekstu

Z komputerem muzycznym do nauki pieśni

Nowy etap w komunikacji z wiernymi na miarę XXI wieku!
Cyfrowy Rzutnik Tekstów CRT-20 jest urządzeniem służącym do wyświetlania tekstów pieśni, oraz wszelkich innych komunikatów duszpasterskich. Jest o wiele bardziej niezawodny od tradycyjnych rzutników slajdów, i znacznie prostszy w użytkowaniu. Jest kolejnym krokiem na miarę XXI wieku w sposobie łączności z wiernymi.

Rzutnik

Na wymiennych kartach pamięci SD cyfrowego rzutnika można zapisać dziesiątki tysięcy tradycyjnych ramek slajdów i błyskawicznie każdą z nich wyświetlić na cyfrowym ekranie. Rzutnik może działać z dowolnego miejsca w kościele. Nie musi widzieć ekranu, i nie trzeba podłączać go do prądu. Jest tak mały że może leżeć na nutach przy organiście. Działa drogą radiową.

Teksty do rzutnika wpisujemy za pomocą dołączonej klawiatury, tak jak na maszynie do pisania. Można je też przygotować wcześniej w komputerze i przegrywać do pamięci urządzenia. Słowa najbardziej znanych pieśni są już wgrane fabrycznie.

Rzutnik
Rzutnik

Z powodu tak prostej obsługi i mobilności rzutnika, łatwo możemy wyświetlać różne komunikaty. Przykładowo: w czyjej intencji odprawiana jest msza, o rodzaju obchodzonego święta, o zawieranym związku małżeńskim, o mszach żałobnych, lub też innej dowolnej treści.

Cyfrowy ekran urządzania posiada własną pamięć, i może wyświetlać wprowadzone informacje przez długi czas już bez udziału rzutnika. Turystom zwiedzającym kościoły można więc przypominać, że znajdują się w świątyni i powinni zachować powagę, lub też wyświetlać w kilku językach krótką historię kościoła. Wiernym można przypominać o najbliższych uroczystościach lub wydarzeniach parafialnych.

Dodatkowo ekrany mogą być ruchome – sterowane z rzutnika same odchylają się na ścianę i wracają na poprzednie miejsce. Bardzo dobrze sprawują się w widnych, nowoczesnych kościołach. Ponieważ można regulować kontrast świecenia liter, są one zawsze doskonale czytelne. W kościołach wielonawowych można zainstalować kilka ekranów sterowanych jednym rzutnikiem.

Rzutnik

Nowa ulepszona wersja

Od połowy 2010r. instalujemy nową wersję cyfrowego rzutnika tekstu. Rzutnik CRT-20+ oprócz wszystkich zalet swego poprzednika, jak m. in. TAKA SAMA NISKA CENA!, doskonałe dla oka proporcje ekranu, świetna czytelność tekstu, czy bardzo duża niezawodność urządzenia oparta na doświadczeniu zdobytym przy instalacji ponad 1000 ekranów, umożliwia między innymi dodatkowo:

 1. Zapisywanie nieograniczonej ilości tekstów pieśni, modlitw i komunikatów na wymiennych, tanich kartach pamięci SD.
 2. Dwustronną łączność ( podobnie jak sms-ami) zakrystii z chórem i organistą . Umożliwia przekazywanie organiście poleceń nawet przez kapłana stojącego przy ołtarzu!
 3. Pomoc dla organisty – automatyczne wyświetlanie na monitorze stojącym na pulpicie organów nut śpiewanych pieśni
 4. Podgląd przez księdza na małym ekranie leżącym na ołtarzu przed mszałem, tekstów pieśni wyświetlanych w kościele.
 5. Bezprzewodowe sterowanie rzutnikiem dowolnymi urządzeniami w kościele, jak odsłanianie i zamykanie obrazu, załączanie wentylacji, oświetlenia itd. Rzutnik eliminuje potrzebę układanie w kościele dodatkowych przewodów i kabli. Przykładowo bezprzewodowe załączanie i wyłączanie oświetlenia świątecznego wieży – np. choinki, gwiazdy itd.
 6. Zasłanianie cyfrowego ekranu LED rozwijającym się, dowolnie wybranym, specjalnie wydrukowanym obrazem – czyli zamieniamy ekran w obraz wtedy gdy rzutnik tekstu nie jest używany. Ekran zdobi wnętrze kościoła!
 7. Współpraca rzutnika CRT-20+ z monitorami TV i rzutnikami multimedialnymi.

Punkty od 2 do 6 są nowymi, wyłącznymi patentami firmy TUGAL.

Rzutnik
Rzutnik

KOMPUTER MUZYCZNY CRT-20M

Wspaniałe urządzenie do nauki nowych pieśni i rozśpiewania wiernych.

Komputer muzyczny CRT-20M został zaprojektowany specjalnie do współpracy z cyfrowym rzutnikiem tekstu CRT-20. Jest urządzeniem bezprzewodowym i łączy się z nim drogą radiową. Komputer leży przy wzmacniaczu w zakrystii lub na chórze, a obsługa urządzenia i rozkazy do niego wysyłane są z rzutnika.

Utwory muzyczne wgrywane są do pamięci komputera jako pliki MP3. Pamięcią jest wymienna, popularna, używana między innymi w aparatach cyfrowych karta CF (compact flash). Na karcie o pojemności 1 GB można nagrać kilkaset utworów, a jej cena obecnie to około 30 zł. Komputer podłączony jest do wzmacniacza w kościele i muzyka rozchodzi się z kościelnych głośników. Można również zainstalować na chórze specjalny, wysokiej klasy wzmacniacz wraz z dobrą kolumną, aby uzyskać wprost doskonałe brzmienie organów.

Komputer muzyczny CRT-20M
Rzutnik

Utwory muzyczne wgrywane są do pamięci komputera jako pliki MP3. Pamięcią jest wymienna, popularna, używana między innymi w aparatach cyfrowych karta CF (compact flash). Na karcie o pojemności 1 GB można nagrać kilkaset utworów, a jej cena obecnie to około 30 zł. Komputer podłączony jest do wzmacniacza w kościele i muzyka rozchodzi się z kościelnych głośników. Można również zainstalować na chórze specjalny, wysokiej klasy wzmacniacz wraz z dobrą kolumną, aby uzyskać wprost doskonałe brzmienie organów.


WAŻNE DLA ORGANISTÓW!

Podsumowanie możliwości rzutnika:

 • Natychmiastowy dostęp do kilkudziesięciu tysięcy zapisanych pieśni.
 • Natychmiastowy dostęp do setek ułożonych zestawów pieśni na różne uroczystości.!
 • Obsługa rzutnika – tak jak tradycyjnego, duży przycisk „do przodu” lub „w tył”
 • Natychmiastowe (z klawiatury lub z komputera) wpisywanie nowych pieśni na wymiennych kartach SD.
 • Natychmiastowe układanie zestawów pieśni.
 • Omijanie lub powtarzanie zwrotek,( lub w zestawach całych pieśni) bez mrugania na ekranie.
 • Obserwowanie wyświetlanego tekstu na małym ekranie rzutnika leżącego obok nut, a nie na dużym ekranie przy ołtarzu.
 • Wyświetlanie na małym ekranie rzutnika tytułów pieśni przygotowanych do wyświetlenia na dużym ekranie.
 • W czasie koncertów organowych wyświetlanie tytułów i autorów granych utworów.
 • Praca rzutnika bez jakichkolwiek przewodów zasilających.
 • Sterowanie ustawieniem dużego ekranu pod dowolnym kątem.
 • Regulacja jasności świecenia liter na ekranie.
 • Natychmiastowe wymazywanie tekstu z ekranu.
Organista
Organista

Przykłady instalacji tablic w dużych kościołach, zamiast jednej wielkiej – dwie mniejsze, nie zakrywające piękna kościoła.

Rzutnik
Rzutnik

Rzutnik
Rzutnik

Sukces na SACROEXPO 2005!

Nasz cyfrowy rzutnik w centrum uwagi

Eksponowany na targach cyfrowy rzutnik tekstu był jednym z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń multimedialnych. Budził wśród odwiedzających nas księży ogromne zainteresowanie, wzbudzał podziw swoimi możliwościami i wielością zastosowań. Otwierający targi Nuncjusz Papieski Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk najwięcej czasu spędził przy naszym stoisku, z zainteresowaniem poznając działanie urządzenia. Z uznaniem docenił nowe możliwości kontaktu z wiernymi które oferuje rzutnik cyfrowy. Jedną z niespotykanych dotąd jest przykładowo bezpośredni przekaz listu pasterskiego (za pośrednictwem internetu) z komputera biskupa prosto na cyfrowe ekrany w kościołach.

SACROEXPO 2005
SACROEXPO 2005

SACROEXPO 2005
SACROEXPO 2005

Międzynarodowe Targi Gdańskie

CRT-20 znowu w centrum uwagi!

Medal rzutnik tekstu CRT-20
Cyfrowy rzutnik tekstu CRT-20 zdobył na Międzynarodowej Wystawie Sakralnej Kościoły 2005 główną nagrodę – medal Mercurius Gedanensis.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski
Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski z zainteresowaniem zapoznał się z możliwościami rzutnika.

Kontakt

TUGAL Elektronika Użytkowa Łukasz Gonsierowski Krzysztof Walczyński
80-557 Gdańsk ul. Narwicka 2B (4 piętro)
tel/fax: 58-343-14-09
Krzysztof Walczyński: 880 637 352
Łukasz Gonsierowski: 603 348 548
e-mail: tugal@tugal.eu